שאלות נפוצות

לפי איזו שיטה אתם הולכים?


התכנה "חזון שמים" מחשבת את כל השיטות בעולם, אבל באופן סטנדרטי אנחנו מספקים את הזמנים לפי השיטה הרווחת כיום. ראה בדף ההסבר על הזמנים.
מה רמת הדיוק של הזמנים?


החישובים של מיקום השמש ביחס אלינו נערכים בדיוק המקסימלי לפי המידע העדכני בעולם המדע והאסטרונומיה. אך יש לזכור שישנם מספר מאפיינים שעשויים להשפיע על דיוק הזמנים, שקשה לחזות אותם כיון שהם משתנים ולא יציבים. (כמו למשל תופעת שבירת קרני האור שמושפעת גם ממזג האויר ולחץ ברומטרי בשכבות השונות של האטמוספירה). וכן יש לשים לב שהדיוק הוא מקסימלי אך ורק למיקום והגובה המדוייק שלפיו חישבו, ויתכנו שינויים גדולים בזמני היום באותה העיר בין איזור לאיזור (בפרט אם יש הפרשי גובה בין האיזורים כמו למשל בירושלים). נקודה שלישית שצריך לתת עליה את הדעת היא הדיוק של השעונים. יש להניח שרוב השעונים בעולם אינם מכוונים "על השניה" עם השעונים האסטרונומיים המדוייקים (ולגבי שעונים אינטרנטיים שונים יש לברר בכל מקרה לגופו את מידת מהמנותו של המקור שממנו שואבים את השעה). כך שההפרשים יכולים להגיע לדקה ויותר וקוראי הלוח לא ידעו להבחין.
אני לא מוצא את הזמן שאני מחפש ברשימת הזמנים


בשביל זה יש את שדה ההערות. שם ניתן לכתוב כל זמן שמעוניינים. בע"ה מידי פעם נעדכן את רשימת הזמנים המוצעים לפי הצורך והביקוש.
האם אפשר להזמין זמנים לירושלים ולציין שבתל אביב יש להוסיף X דקות?


אין הפרש זמנים קבוע בין הערים, ולכן לא מומלץ לתת כללי חישוב כאלו בתוך הלוח. כלל זה אמור לרוב המיקומים בארץ. הפרשי הזמנים בין האיזורים נגזרים מקו אורך+רוחב+גובה המקום, ולכן כל מקום יש לו את המאפיינים שלו ומחושב לעצמו.
למה דווקא אצלנו?


נכון, יש הרבה אפשרויות להשיג זמני היום במקומות רבים חלקם גם בחינם. אך כיון שאנחנו יודעים שזמני היום הם עניין רציני ונוגעים לדינים חמורים מהתורה. לכן חשוב שיהיה מישהו מקצועי שעומד מאחורי הזמנים כדי לוודא שלא היתה שום סטיה בזמנים, הן מצד מנהגי המקומות השונים, העדות השונות, הן מצד האיזורים והגבהים של המקומות, ועוד דברים רבים שצריכים לתת עליהם את הדעת. לכן מומלץ מאוד לשלם בצורה מסודרת למקום מקצועי שידע להתאים לכם את הזמנים לצרכיכם במדויק.

© כל הזכויות שמורות ל"חזון שמים". אין להעתיק או לשכפל כל חומר מהאתר ללא רשותנו בכל צורה שהיא.